Değişim Medya - GÜNDEM
“Her koşulda birlik beraberlik!”
“Her koşulda birlik beraberlik!”

Karadeniz Ereğli’nin Düşman İşgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “Kdz. Ereğli halkı, 97 yıl önce verilen mücadelede olduğu gibi, her zaman her koşulda birlik ve beraberliğini üst düzeyde tutacaktır” dedi.

Karadeniz Ereğli’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yıldönümü dolayısıyla Kaymakamlık önünde düzenlenen törende Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullar arasında düzenlenen yarışmalarda birinci olan şiir ve kompozisyonlar okundu.

NİMET HOCA’NIN MESAJI…

Tarih Öğretmeni Gürdal Özçakır, Ereğli Müdafaa-ı Hukuk Cemiyeti Kurucusu Nimet Hoca’nın halka hitaben yaptığı konuşmanın metnini okudu. Nimet Hoca, bu konuşmasında kutsal vatana el uzatıldığını ve Batı Anadolu halkının dağa çıktığını belirtiyor.

Özçakır, Nimet Hoca’nın şu ifadelerini aktardı:

“Dinimize göre esir bir hükümdara itaat caiz değildir. İtaat eden Peygamberimizin istediği ümmet değildir. Büyük tehlikeyi önlemek Kuvva-i Milliye ruhuna sadık kalmakla kabil olacaktır. Çanakkale ve İzmir’de akan kanlarla, Batı Anadolu’nun tarihi sınırı çiziliyor. Biz de akıtacağımız kanlarla bu sınırı tamamlayacağız. Karadeniz sahilini kanımızla yalazlayacağız. Misakımız bu olacaktır. Pek yakında bu toprakta yükselen kurtarıcının, Mustafa Kemal’in emrinde 1200 yılından beri uğrunda mücadele ettiğimiz İslam dininin bugün içimizde yanıp tutuşan meşalesi bizi gazamızda, kutsal savaşımızda muvaffak ve muzaffer kılacaktır.”

Konuşmasının ardından Ereğli Cumhuriyet Başsavcı Vekili Murat Kaya, Özçakır’a hediyeler verdi.

UYSAL: “EREĞLİ BİRLİK RUHUNU HİÇ KAYBETMEDİ!”

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, 4 bin 500 yıllık şanlı tarihi, Güçlü Çeliği, Osmanlı Çileği, Asırlık Çınarları, bulunduğu coğrafya, doğası, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile ülkemizin cennet köşesi Kdz. Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutladıklarını belirterek şunları kaydetti:
“İlçemiz bundan 97 yıl önce yine bir Ramazan ayında, denizden savaş gemileriyle top atışına tutularak Fransızlar tarafından işgal edilmek istenmiş, topraklarına düşman askeri çıkartılmıştı.İlçemizde bu gelişmeye karşın, Belediye Başkanı Akmanoğlu Raşit ve Rüştiye öğretmeni Nimet Hoca Efendi öncülüğünde işgale karşı hızla Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuş, o yıllarda Milli Mücadele çalışmalarını yürüten Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e durum bildirilmiştir. Ereğli’nin işgal edildiği ilk günden beri, her safhadan haberi bulunan, verdiği direktiflerle savaşa yön ve yardım sağlayan Mustafa Kemal, Kdz. Ereğli’ye bir taraftan destek kuvvet gönderirken, Egemenliğine ve özgürlüğüne düşkün Kdz. Ereğli halkı boş durmamış, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında toplanarak Fransızlara ilk kurşunu sıkıp topraklarını direnişe başlamıştır. Ramazan ayının son on gününde Alaplı’nın köyleri, Gülüç, Kaptaş, Cuma ve Yalı boyundan gelerek Emekli Yüzbaşı olan Ereğli Kuvva-i Milliye Komutanı İzzet Dura Bey’in komutasında direnişe geçen vatanseverlerimiz, 10 gün süren milli mücadelenin sonunda, Ramazan Bayramı sabahı, Kdz. Ereğli’yi düşman işgalinden kurtarmış ve ilçemiz “Gazi Ereğli’ ismiyle tarihteki yerini almıştır.

İnancım odur ki;Milli birlik ve beraberlik ruhunu en zor günlerde hiç kaybetmeden ortaya koyan Kdz. Ereğli halkı, 97 yıl önce verilen mücadelede olduğu gibi, her zaman her koşulda birlik ve beraberliğini üst düzeyde tutacaktır.”

ŞEHİTLER VE GAZİLER İÇİN DUA EDİLDİ

Konuşmaların ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından günün önemine ilişkin düzenlenen Şiir, Kompozisyon ve Resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri, Ereğli Kaymakamın Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu ve Belediye Başkanı Hüseyin Uysal tarafından takdim edildi.

Protokol ve davetliler daha sonra İnönü Parkı’nda bulunan Kurtuluş Savaşı ve terör şehitleri anıtlarına karanfil bıraktı. İlçe Müftüsü Recai Albayrak burada Kurtuluş Savaşı kahramanları ve terörle mücadelede yaşamını yitirenler için dua etti.

Törene daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile askeri ve sivil erkan katıldı.