Değişim Medya - GÜNCEL
Erdoğdu Ormanlı’yı değerlendirdi
Erdoğdu Ormanlı’yı değerlendirdi

Ereğli’ye bağlı Ormanlı Beldesi AK Parti Eski Ormanlı Belde Başkanı Mehmet Erdoğdu programın bir bölümünde Ormanlı siyaseti ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğdu, programda kendisini tanıtırken, 1966 yılında doğduğunu, işçi ailesi olarak Almanya’ya gittiğini. Maden teknisyeni olarak Almanya’da çalıştığını, Türkiye’de ticaret yaptığını ifade etti. Altı çocuğu olduğunu belirten Mehmet Erdoğdu, 2000 yılından bu yana Ereğli’de bulunduğunu ve 2015 sonlarına kadar Ormanlı Belde Başkanlığı görevinde bulunduğunu söyledi.

Yaşar Sever’in kurucu başkanlığının ardından tavsiye üzerine belde başkanı olduğunu ifade eden Erdoğdu, yurt dışında Milli Görüş geleneği içinde görevin istenmemesi, verilmesi gerektiğini düşündüğü için kabul ettiğini söyledi.

Erdoğdu şunları söyledi:

“Ormanlı’da iki aday adayı arkadaşımız var. Mevcut başkan dışında, Varol Aksoy kardeşimiz var. Önümüzdeki günlerde inşallah açıklanmasını bekliyoruz. Geçen dönemde 180 kadar oy farkıyla Nail Eski hocamızla kaybettik. Tacettin Aldırmaz aktif bir kardeşimizdi, MHP’ye geçti. Kendisinin AK Parti’de adaylık alamayacağını tahmin ederek, özünde ülkücü camiadan geldiğinden orayı tercih etti kendisine başarılar biliyoruz. CHP’de ise aday adayı isimleri geçiyor. Kendileriyle de görüşüyoruz. Hepsi arkadaşlarımız. Ormanlı küçük bir yer. Bayram Başol da olsa, Varol Aksoy da olsa seçimi almakta sorunumuz olmaz.

Benim belde başkanı olduğum dönemde belediye meclis üyeliği de yaptım. O dönemde 2000’in altında kalan belediyelerin kapanmasının ardından beldelerin bütçeleri arttı. İşkur takviyeleri de var. Değişen rakamlarda istihdam desteği veriyor. Hizmet yapma şansı da artmış oluyor. İller bankasından gelen ödenekleri iyi kullandığını görüyoruz. AK Parti’ye yakışır şekilde hizmete devam ediyor başkanımız. Bayram Başol AK Parti’ye geldikten sonra bir düğün salonu yaptı. Biz zamanında başlatmak istedik ama yer bulamamıştık. Ormanlı’da TOKİ projesi için Yaşar Sever beyle defalarca gittik. O zamanlar parayla arsa almıyordu TOKİ. Şu andaki başkanımız bir arsaya talip oldu, astarı yüzünü geçti. Yeterli üye bulunamadı. Şu anda TOKİ askıya alındı. Bir süt fabrikamız vardı. Babam da ortağıydı. Sonra değişti, bir arkadaşımız devam etti, sonra o da kapandı. Bu kuruluş Ormanlı’da hayvancılığı ayakta tutuyordu.”

Azman’ın AK Parti’nin Ormanlı’da kataloğa ne yazacağını sorması üzerine Erdoğdu şöyle dedi:

“Öyle büyük bir noksanlık göremiyorum. Elbette eksikler vardır. Belki algı yapanlar olabilir. İşkur devreye girdikten sonra, o insanlar gerektiği gibi değerlendiriliyor. Benim önerim bayanların kapalı alanlarda istihdam edilmesi. Böyle daha iyi olur. Belediyeye otuz kişi veriliyor onbeşi bayan. Bayanı çöp arabasına bindiremezsiniz. Buna rağmen bayanlarımız da elinden geleni yapıyor. Kendilerine teşekkür ediyorum. El arabasıyla parke taşıdılar. Kazandıklarını alın teri ile iade etmek istiyorlar.”

Gelen neslin hizmet istediğini belirten Erdoğdu, “Artık aydın düşünen insanlarımız var. Altmış yaşında büyüklerimiz bile evine internet istiyor. Ben başkan olsam Ormanlı’ya dışarıdan yatırımcı getirmeyi isterdim. Kendi içinde yoksa, dışarıdan yatırımcı çekmemiz gerekiyor. Dışarıya giden gençlerimizi geri getirmemiz gerekir” dedi.

Erdoğdu, Ormanlı Belediyesinde bir yolsuzluk iddiasının sorulması üzerine “Yaşar Sever bey aday olmayacağını açıkladığı dönemde kaza geçirdi. Muhasebeci arkadaş bu dönemde yanlış işler yapmış. Yurt dışına kaçtı bu kişi şimdi. Bunu biz keşfettik. Ormanlı Halk Bankası’nda çalışan biri bizi aradı. Şu anda belediye hesaplarından muhasebeciniz para çekmeye çalışıyor , bunu savcıya bildirin dedi. O günlerde de çalışanlara dağıtılmak üzere 45 bin lira gelmişti. 7 Bin lirasını çekmiş, gerisi bloke edilmek suretiyle kurtarıldı. Bu olayın ardından Yaşar Sever bir müfettiş istedi. Kendi kendini denetletmek için” dedi.

Erdoğdu, “Bayram Başol ile biz aynı zamanda parti içi muhalefet olduk. Kendisini ben içeride eleştiririm ama kendisini başkasına kaptırmam, kurtlara bırakmam. 23 adayımız var, onlara saygısızlık olmaması adına Ereğli’deki isimlere girmek istemiyorum. Ormanlı’da iki adayımız var. Varol kardeşime Bayram Başol’un garanti olduğunu, bunu bilerek aday olması gerektiğini söyledim.”

Erdoğdu, 31 Mart Seçimlerinde açıklanacak olacak başkan adaylarına başarılar dilediğini, seçimlerde seçmenin en iyi adaya oy vermesi gerektiğini söyledi.